Sıcak Çikolata Tarifi

0
185
Sıcak Çikolata
Kış aylarında içinizi ısıtacak enfes sıcak çikolata tarifleri ile keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Sıcak Çikolata Tarifi

Sıcak çikolata tarifi ile hazırlayacağınız enfes bir sıcak çikolata, gününü rahat geçirmek ve battaniyesinin altında sıcacık kalıp boğazlarınızı da rahatlatmak isteyenlerin vazgeçilmez içeceği. İçtikçe boğazlarınızı yumuşatacak, içinizi ısıtacak ve o eşsiz çikolata lezzetini doyasıya yaşamanızı sağlayacak çok özel iki tarif sizin için sayfamızda yer alacak.

Sıcak Çikolata
Kış aylarında içinizi ısıtacak enfes sıcak çikolata tarifleri ile keyifli saatler geçirebilirsiniz.

Birincisi Alp dağlarında, ıssız bucaksız bir manzaraya karşı hafif sosyetik bir sıcak çikolata tarifi ve ikincisi de evinizde kolayca yapabileceğiniz, çikolata özleminizi dindirecek, içinizi ısıtacak ve enfes kakao kokusunu doyasıya hissedebileceğiniz bir sıcak çikolata tarifi.

Sosyetik Sıcak Çikolata Tarifi

Sosyetik sıcak çikolata tarifimiz diğer tariflere göre biraz daha zahmetli ve zor sebebi ise 20 dakika kadar bir bekleme süresinin olması.

Sizlere küçük bir tüyo da vermek istiyorum. Sütü tencerenize koymadan evvel su ile durulayıp sütü ondan sonra ilave edinki süt sıcağı görünce tencerenizin dibine yapışıp tutabiliyor.

Tenceremize 1 LT süt koyuyoruz.
Eğerki laktoza karşı hassasiyetiniz var ise laktozsuz sütte kullanabilirsiniz.

Tencerenin altını kısık ateşte açıyoruz.

Süte 1 paket vanillin ilave ediyoruz. Eğerki vanilya çubuğunuz var ise vanilya çubuğu da ilave edebilirsiniz ancak biraz pahalı bir ürün olduğu için genellkile vanillin kullanıyoruz.

1 tatlı kaşığı kadar tane kara biber ilave ediyoruz. Hoş bir lezzet katıyor sıcak çikolataya.

1 tane çubuk tarçın ilave ediyoruz. Klasik isviçre sıcak çikolatasının olmazsa olmazıdır çubuk tarçın.

Vanilinin iyice karışması için iyice karıştırıyoruz.

İçerisine bir tutam tuz ilave ediyoruz. Sıcak tuz içerisine ilave edilen tuz sıcak çikolatanın tatlılık dengesini ayarlamanıza yardımcı olacaktır.

Süt kaynamaya başlayıncaya, hafif hafif kenarlarından kabarmalar başlayıncaya kadar usul usul kaynamasını bekleyeceğiz.

Kaynamaya başladıktan sonra altını kapatıp 100 gr bitter çikolatayı kırarak içerisine atıp karıştırmaya başlıyoruz. Altını kapattığımız için yanma ve yapışma olmayacak. Eğerki altını kapatmazsanız çikolata tencerenin dibine yapışıp yanabilir.

sıcak çikolata tarifi
Bitter çikolata, tarçın, tane karabiber, vanilya ve süt… Muhteşem sosyetik sıcak çikolata tarifi…

Sıcak Çikolatamız Artık Hazır

Sıcak çikolatamız artık hazır, buram buram tarçın kokuyor ve tane kara biberin hafif ısırganlığını çikolata kokusunun içerisinde hissedebiliyoruz. Yaklaşık olarak yarım saat bekleteceğiz sosyetik sıcak çikolatamızı.
Biraz bekledikçe hafif bir yağ tabakası üzerinde birikecektir, hafif bir ısıtarak sıcak çikolatanızı içmeye başlayabilirsiniz.
Muhteşem tarçin, karabiber,tuz ve çikolata lezzetinin harman olmuş halini keyifle içmeye başlayabilir, misafirlerinizin aklını başından alabilirsiniz.

Sütlü çikolata seven, bitter bana göre değil diyen, daha masrafsız ve daha basit çikolata tarifi istiyorum diyenler için ikkinci çikolata tarifini hemen veriyorum.

Hızlı Sıcak Çikolata Tarifi

Hızlı sıcak çikolata tarifimiz hem Pratik hem masrafsız. Hemen tarife geçip size bekletmek istemiyorum.

Tenceremizi yukarıda da belirttiğim gibi sütü koymadan evvel çalkalıyoruz.
İçerisine
250 ml süt ilave koyuyoruz. Ocağımızın altını hafif açıyoruz.

1 çorba kaşığı kakao

1 tutam tuz ilave ediyoruz ve hızlıca karıştırmaya başlıyoruz ki topaklanma olmasın.

Kakao, çikolataya oranla daha yağsız ve az kalorilidir, yapımı da daha kolay.

Süt kaynamaya başlayınca altını hemen kapatıyoruz ki yanmasın

30 gr sütlü çikolata ilave ediyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz. Iyice karıştıktan sonra içerisine 1 çorba kaşığı bal ilave ediyoruz, dileyen toz şekerde ilave edebilir ama balın vermis olduğu lezzet gerçekten hoşunuza gidecek.

Sevdikleriniz ve ailenizle içebileceğiniz harika bir sıcak çikolata tarifi.

sıcak çikolata tarifi
Hızlı sıcak çikolata tarifi ile 5-10 dakika içerisinde sevdiklerinize muhteşem bir lezzet sunabilir veya kendinizi şımartabilirsiniz.

Sıcak Çikolatanın Tarihi

Aslında çikolata’nın tarihine baktığımızda çikolata eskiden acı ve biberli olarak tüketilirdi.
Çikolata şimdiki gibi tablet olarak değil su olarak içilirdi. Sıcak çikolata en eski ve yalnızca zenginlerin ulaşabildiği bir içecekti. Hem ilahi bir gücü hemde şifa veren bir yanı olduğu düşünülürdü. Bir dönem yalnızca Kralların tüketebildiği bu içecek sonralarda eczanelerde çok pahalı bir ilaç olarak satılmaya başlandı. Ve artık günümüzde hepimizin ulaşabildiği bir ürün haline geldi.

Çikolata nedir, Nasıl yapılır, Çikolatanın tarihçesi isimli yazımda bu bilgilere daha detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

Kralların içeceği sıcak çikolatanızı afiyetle içiniz.