Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin Faydaları Nelerdir? Faydaları saymakla bitmeyen mucizevi bir ilaç olan kahve hakkında öğreneceğimiz daha çok şey var.

0
128
Kahvenin faydaları nelerdir okudukça inanamayacaksınız
Kahvenin faydaları nelerdir okudukça inanamayacaksınız.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

Kahvenin faydaları nelerdir? konusuna, tabi ki saymakla bitmeyecek faydalar bunlar. Kahveyi tüketmediğimiz bir günü hayal bile edemiyorum. Günümüzün güzel geçmesinde oldukça büyük etkisi olan kahve, kokusuyla aklımızı başımızdan alıyor. Muhteşem tadından bahsetmiyorum bile. Kokusu bile bizi cezbetmeye yeterli oluyor. Dolayısıyla bende aynı sizin gibi kahvesiz bir hayat düşünmek bile istemiyorum.

Kahvenin sağlığınıza faydaları nelerdir
Kahve yüzyıllardan bu yana ilaç olarak kullanılmış vazgeçilmez bir içecek olarak bugüne dek gelmiştir.

Kavrulan kahve çekirdeklerinin kokusunu nerede alsam o büyük kahve aşkım nüksediyor. O an bir değil en az iki üç kahve içsem tadına doyamayacağımı düşünüyorum. Zira düşünmemek de elde değil, öyle değil mi? Şimdi siz bu yazımı okurken muhtemelen “benim de canım kahve çekti, bir kahve yapıp da geleyim diyorsunuzdur” şaşırmadım doğrusu çünkü şuan bende bu yazımı yazarken bol köpüklü kahvemi büyük bir keyifle yudumluyorum.

Geçmişten Günümüze Kahvenin Faydaları

“Kahvenin faydaları nelerdir?” dendiğinde akla ilk gelen soru şu oluyor; “kahvesiz bir yaşam olsaydı ne olurdu?” cevabı çok basit. Elbette ki kahvesiz gün eksik biterdi çünkü kahve tam olarak günün tamamlayıcısı konumundadır. Muhteşem kokusu ve muazzam tadıyla vazgeçilmez bir içecek. Peki, kahvenin geçmişi ve sağlığa katkıları konusunda ne kadar bilgiliyiz? Biraz da bunun üzerinde dursak iyi olacak. O halde, kahvenin geçmişten günümüze gelirken hangi aşamalardan geçtiğine gelin hep beraber tanıklık edelim.

Kahvenin faydaları nelerdir okudukça inanamayacaksınız
Kahvenin faydaları nelerdir okudukça inanamayacaksınız.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

“Kahvenin faydaları nelerdir?” ve kırk yıl hatır sayılan kahve günümüze nasıl gelmiştir bakalım. Kırk yıl hatır sebebi olan kahve, milattan sonra 850’li yıllara dayanıyor. Etiyopyalı bir sığırtmacı, keçilerini güderken keçilerinin bir meyveyi tüketmesi ve bu meyveyi tükettikten sonra canlandığını fark etmiş. Sığırtmacı da meyveyi yiyerek kendisini mutlu hissetmiş ve kendisine canlılık kattığını görmüş. Bu durum onun çok hoşuna gitmiş. Daha sonrasında ise papazlar da bu meyvenin tadına bakmış ancak bu meyveyi beğenmeyip yakmış oldukları ateşe atmışlar. Ancak ne görsünler ateşe attıkları meyveden yayılan koku onları mest ediyor, peki bu meyve nasıl böyle güzel kokabiliyor diye merak etmişler. Kavrulan bu meyveleri içecek olarak tüketmeye başlamışlar. İçeceklerin verdiği tadın verdiği haz ile mucizeye tanıklık etmişler. Bu meyveden elde ettikleri kahve sayesinde yorgun düşmeden uyanık kalmışlar. Böylelikle kahvenin mucizevi etkileri ve varoluşu en kısa sürede yaşadıkları bölgeye yayılmış ve milattan sonra 1000’li yıllara kadar devam ederek Yemen’de de üretime geçmiştir.

Enerji veren bir etkiye sahip bu sayede metabolizmaya katkı sağlıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.

Kahve İstanbul’a Nasıl Geldi?

Osmanlı’nın Yemen’e doğru genişlemesi ile Osmanlılar da kahveyle tanıştılar. 1517’li yıllara kadar süregelen bu harika lezzeti, Kanuni Sultan Süleyman’da keşfetmiş ve Yemen Valisi Özdemir Paşa lezzetine doyum olmayan kahveyi İstanbul’a kadar taşımış ve saraydakileri de bu muhteşem tatla tanıştırmış.

1550’li yıllarda İstanbul’da kahvehaneler açılmış ve kahvenin mucizeliği her yere yayılmış. Kahve üretiminin yapıldığı yerler açılmış ve insanların bir arada bulundukları kahve mekânları faaliyete geçmiş. Bu kadarla da kalmamış ve kahve İstanbul’dan Venedik’e yolculuğa çıkmış. 1615’li yıllarda ilk kahve tohumları Venedik’te atılmış. 1683’te Viyana kuşatmasında Osmanlılar çuvallarla yeşil kahvelerin tohumlarını bırakmışlar. Son olarak da 1750’li yıllarda kahve Batı Avrupa’yla da tanışmış ve böylece devam eden kahve aşkı günümüze kadar gelmiş, herkesin vazgeçilmezi olmuştur.

Şimdide gelelim geçmişten günümüze taşınan kahvenin faydalarına. Sağlık açısından da oldukça önemli bir görevi üstlenen kahve,  içerisinde barındırdığı antioksidan etkisiyle kişiyi dinç yapıyor.

“Kahvenin Faydaları Nelerdir?” Saymakla Bitmiyor!

Kahve çekirdeklerinin doğallığı ile ağzımıza şenlik katacak, bizi bizden alacak kahvelerin yapımı oldukça faydalı. Kahvenin nasıl tüketileceği de kişinin tercihine göre değişiklik gösteriyor. Mesela ben kahveyi sade ve köpüklü olarak tüketiyorum zira kahvenin güzelliğine ihtişam katan lezzetli köpüklerdir. Köpüksüz kahve çatısız eve benziyor benim için.

Kahve tüketmenin sağlığa zararı pek de yok. Aslında kahvenin doğru ve yeterli olarak tüketilmesi kahvenin faydalarını doğrudan etkiliyor. Doğal olarak kahvenin birçok faydasından söz etmek mümkündür. Peki, bu faydalar neler?

Kahvenin faydaları nelerdir okudukça inanamayacaksınız
Kahvenin faydaları nelerdir okudukça inanamayacaksınız.

Kahvenin Faydaları Nelerdir?

 • Kahve, düşüncenin gücüne güç katıyor, bilimsel araştırmalarda da yer alan ve kişinin başarısını olumlu yönde etkileyen mucizevi bir tat olduğu biliniyor,
 • Enerji veren bir etkiye sahip bu sayede metabolizmaya katkı sağlıyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.
 • Kanser hücrelerinin oluşumunu engelliyor.
 • Kolesterollü kişiler içinde müjde diyorum, çünkü kahve kolesterolü düşürüyor.
 • Ağrı kesiciden yarım saat sonra veya yarım saat önce tüketilen kahve, ağrı kesicinin etkisini artırarak ağrıdan çok daha erken kurtulmanıza imkân sağlıyor.
 • Şeker hastası olanlar içinde erken bir uyarıcılık görevini üsteleniyor.
 • Kanser türlerinden en çok rastlanılan göğüs kanserlerinin riskini azaltıyor.
 • Siroz hastalıklarında da bu hastalık riskini önleyici etkiye sahip.
 • Kahve içerisinde yer alan antioksidan sayesinde kanser hücrelerinin oluşumunu engelliyor.
 • Bağırsakların canlanmasını ve böylelikle hareketlenmesini sağlıyor, fakat çok da abartmadan içmek gerekiyor.
 • Safra taşı oluşumu riskini ortadan kaldıracak bir etkiye de sahip (2-3 fincan tüketimi yeterli olacaktır).
 • Nefes açıcı görevini de üstleniyor.
 • Menopozla ilgili sorunların önlenmesinde de büyük etkiye sahip.
 • Şiddeti artmamış olan baş ağrılarını ortadan kaldırır.
 • Beyni uyarıcı etkiye sahip olduğu için dikkat toparlayıcı görevi görür.
 • İdrar atılımını kolaylaştırır.
 • Uyumak istemeyenler için harika bir görevi üstleniyor, uyku kaçırıcı bir etkisi vardır.
 • Moral bozukluğuna ve depresyon anlarına mucizevi bir çözümdür.
 • Kilo problemleri sonrasında oluşan yağlanmalar ve selülitler için harika bir etkiye sahiptir. Bu tür cilt sorunlarını ortadan kaldırır.
 • Kemiklerin güçlenmesine de katkısı vardır.
 • Kan dolaşımı ve solunumuna da katkısı bulunuyor.
 • Cilt kanserlerinin önlenmesinde etkisi vardır.
 • Kalp rahatsızlıklarını da önleyebilecek bir etkiye sahiptir.
 • Sindirim sistemine oldukça büyük oranda katkısı vardır.
 • Mide kanserlerinin riskini azaltır.
 • Nefes açıcı bir etkisi olduğu için astım krizlerine iyi gelir.
Kahve içizini ısıtan ve keyif veren bir ilaç
Kahve içizini ısıtan ve keyif veren bir ilaç

Kahve Tüketmek için Altın Nedenler

Yorgunluğa ve bitkin düşmeye birebir olan kahve günün en anlamlı parçası. Kahvenin varlığı her haliyle güzeldir ve damaklara tat veren unutulmayacak bir lezzettir. Kahvenin verdiği haz aynı çikolatanın verdiği haz gibidir zira kahvenin de yanında en iyi çikolata gider. Ancak kahvenin öyle bir etkisi vardır ki tek başına tüketilmesi bile kişiyi fazlasıyla mutlu eder.

Kahve İçelim Kırk Yıl Hatır Kilitleyelim

Kahvenin “kırk yıl hatırı” var sözünü duymayan yoktur. Evet, kahvenin hatırı da kalır, tadı da. Kahve yalnızken ne kadar güzel ise bir dostla, bir sevgiliyle veya herhangi biriyle içildiğinde de daha da anlamlaşır. Hele ki hatırı uzunsa ve hatır kilitlemeye değerse o kişi çok daha büyük anlamlar kazanır. Çünkü kahve bahane sohbet ise şahanedir.

Kahve İle Dinç Kalın

“Kahvenin faydaları nelerdir?” bana göre en büyük faydası günümü dinç geçirmeme sebep olmasıdır. Çünkü ben kahvesiz bir gün bile geçiremem, mesela kahve içmediğim bir gün kendimi eksik hissediyorum ve günüm yorucu geçiyor. Kahve içtiğim zaman ise işlerime daha çok odaklanıyor, yazılarımı daha güzel yazıyor, çalışmalarımı daha güzel sürdürüyorum ve kendimi çok daha dinç hissediyorum. Günüm kaliteli ve güzel geçiyor sağlıklı işlere imza atıyorum yani. Eminim ki sizler de benimle aynı fikirdesiniz. Çünkü biliyorum ki birçok kişiye zaman zaman sizler de “kırk yıl hatır” kilitlediniz ve bunun mutluluğunu yaşıyorsunuz. Az öncede bahsettiğim gibi kahvenin sohbeti yetiyor. Kahvenin varlığı kadar kahvenin beraber içildiği insanda bir o kadar anlamlı kılar hayatımızın herhangi bir anını.

Kahvenin Faydaları Saymakla Bitmiyor

“Kahvenin faydaları nelerdir?”  bunun için birçok özellik sayıyor olsam da aslında kahvenin faydaları bunlarla da sınırlı kalmıyor daha sayacak o kadar çok şey var ki ama kahvenin mucizesinin yanında kelimeler yetersiz kalıyor. Şimdi bu yazının üzerine, kendinizi mutfağa atıp ağzınızı şenlendirecek bol köpüklü muhteşem bir kahve yapabilir, büyük bir keyifle yudumlayabilirsiniz. Filtre kahve nasıl yapılır?

Afiyetler Olsun

cikolata yazari site konu
Çikolata hakkında bilmek isteyeceğiniz herşey bu blogda