Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Filtre Kahve Nasıl Yapılır?

1
194
Hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan filtre kahve yapabilir ve sevdiklerinizle de bu muhteşem lezzeti paylaşabilirsiniz.
Filtre kahve yapmak için herhangi bir cihaza ihtiyacınız yok. Yeterki bu muhteşem lezzete ulaşmak isteyin.

Filtre Kahve Nasıl Yapılır

Filtre kahve nasıl yapılır diye soran, daha evvel hiç filtre kahve yapmamış, denememiş arkadaşlarımıza bu yazımda filtre kahve nasıl yapılır onu anlatacağım. Filtre kahve yapmak oldukça kolay, gerek makine ile gerek french press ile gerekse techizahsız bir bez parçası ile. Yeterki o muhteşem lezzeti sonuna kadar damağınızda hissetmek isteyin.

French Press ile filtre kahve nasıl yapılır?
Bir yudum enfes koku ve lezzete sahip filtre kahve içmek hem çok kolay hemde çok hızlı

French Press İle Filtre Kahve Yapımı

French Press ile filtre kahve yapımı oldukça kolay. French press 1990’lı yıllardan bu yana Türkiye’de genel olarak kullanılan bir filtr kahve demleme aparatı. French press yalnızca kahve demlemek için değil bitki çaylarınızı da demlemek için kullanabileceğiniz bir alet. Bundan dolayı oldukça kullanışlı bir ekipman olacak mutfağınızda.

Genelde filtre kahve demlemeleri su kahve içerisinden sızdırılarak yapılır ancak French press te kahve direct olarak su da bekletiliyor.
Öncelikle French press’inizi durulayıp ılık su ile 1 dakika kadar bekletin.
Ardından içerisindeki suyu boşaltıp içerisine dilediğiniz kadar filtre kahve ilave edin.
Filtre kahve miktarı sizin kahveyi ne kadar sert veya yumuşak sevdiğiniz ile ilişkilidir.
Kimisi 1 çay kaşığı, kimisi 2 çay kaşığı kimisi bir çorba kaşığı kahve ilave ediyor.
Bu French press’inizin büyüklüğü ile de ilgilidir aslında. 350 ml ve 600 ml olarak iki boy French press bulunmaktadır.

Deneyerek ne yoğunlukta kahve sevdiğinizi zamanla deneyimleyip öğreneceksiniz.
3-5 dakika sonra French press şaftını aşağı doğru bastırabilirsiniz hafif hafif. 8-10 dakika demlenen kahve size fazlasıyla tatmin edecek lezzet ve kokuya sahip olacaktır.

“Günde tüketilen 3-4 fincan kahve ömrü %10 oranında uzatmaktadır.”

Filtre Kahve Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Musluk suyu değilde kaliteli su kullanmanız kahvenizin tadında ciddi farklılık oluşturacaktır.

Çekilmiş kahveyi saklamak zamanlar o kahvenin kokusunu ve tazeliğini yitirmesine sebep olacağı için kendi çekirdeğinizi bir kahve öğütücü ile kendiniz öğütebilirsiniz.

Taze çekilmiş bir kahvenin lezzeti tabiyki daha farklı olacaktır. 250 gr kahve çekirdeğinden 17-20 gr öğütülmüş kahve elde edebilirsiz.

Seveceğiniz nitelikte bir kahve almak. Ülkeden üülkeye, bölgeden bölgeye lezzeti değişmektedir kahvelerin. Bunu teker taker tadarak zamanla ağız tadınıza uyan kahveyi bulacaksınız.

Kavrulma miktarı da sizin için önemli, az kavrulmuş kahveler daha hafif, çok kavrulmuş kahveler daha sert olmaktadır.

Filtre Kahve Nereden Alınır

Filtre kahve nereden alınır sorusuna verilebilecek çok fazla yanıt var ancak ben dünya çapında bir çok otelin tercih ettiği ve lezzet olarak bizlere oldukça uygun bir lezzeti kıvamı olan bir filtre kahveyi tercih ediyorum. Bir çok markanın bir çok kahvesini kullandım ancak en son favorim Endorfia filtre kahve. Türk kahveleri de harika ancak ben filtre kahvesini çok fazla beğeniyorum. Sizlere de tavsiye ederim. İyi bir filtre kahvesinin sırrı doğru büyüklükte çekilmiş ve doğru kavrulmuş olmasıdır. Endorfia’da bu konuda oldukça başarılı.

Makinesiz Filtre Kahve Yapımı

French press’iniz yok, filtre kahve makineniz yok, ancak elinizde öğütülmüş filtre kahveniz var.
Elinizdeki öğütülmüş filtre kahveyi makine olmaksızın nasıl demleyebilirsiniz? Çok basit. Evinizdeki bulunan çay demleme torbası, kahve demleme torbası var ise onun içerisine koyup bir sürahi, çaydanlık, termos gibi birşeyin içerisine koyabilir, ardından içerisine kaynar su ekleyerek demleyebilirsiniz.

Hiçbir cihaza ihtiyaç duymadan filtre kahve yapabilir ve sevdiklerinizle de bu muhteşem lezzeti paylaşabilirsiniz.
Filtre kahve yapmak için herhangi bir cihaza ihtiyacınız yok. Yeterki bu muhteşem lezzete ulaşmak isteyin.

Suyun rahat geçebileceği bir bez parçasını herhangi bir termos,demlik, sürahi vs üzerine gererekte yapabilirsiniz.
Gerilmiş olan bez, kumaşın üzerine öğütülmüş kahveyi koyun. Ardından kaynar suyu yavaşça damla damla üzerine damlatın. Bu yöntemle kahvenin rengini lezzetini kokusunu ve muhteşem aromasını alan su aşağıdaki haznede birikecektir.
Afiyet olsun.

Makinede Kahve Nasıl Yapılır

Makinede kahve nasıl yapılır sorusu biraz gereksiz gerçi ama yine de anlatalım. Zaten kahve makinelerinin üzerinde veya kitapçığında anlatıyor miktar ve ölçekleri ile birlikte. Kaybedenler veya bir başkasından makine alanlar için tarif edelim.

Filtre kahve makinesinin su haznesine içeceğiniz bardağın ölçüsü kadar su ilave edin. Ardından huni şeklinde fileli bir parça göreceksiniz, oraya ben 1 bardak için 1 çorba kaşığı bazen 1,5 çorba kaşığı kahve iliave ediyorum ama bu sizin kahveyi hangi yoğunlukta sertlikte sevdiğinize göre değiştirebileceğiniz bir oran.

Makinede filtre kahve yapımı
makinede filtre kahve yapmak çay demlemekten çok daha kolay artık…

Ardından makinenin bütün kapaklarını kapatıp çalıştırıyoruz. Bir kaç dakika içinde öğütülmüş kahvenin içerisinden damıtılarak geçen su demlikte birikecek ve su bitince size uyarı verecektir. Afiyet olsun.

Filtre Kahvenin Faydaları Nelerdir Zararları Nelerdir

Kahve insan ömrünü uzatıyor. Evet yanlış duymadınız, yapılan araştırmalar sonucu günde içilen 3-4 fincan kahve ömrü %10 oranında uzatıyor.

Kahve kullanımı kalın bağırsak riskini azaltıyor.

Günlük 5 fincan üzerinde içilen kahve ömrü kısaltıyor.

Günde 3-4 fincan içilen kahve ömrü uzatırken 5 fincan üzerinde içilen kahve ömrü kısaltıyor.

Düzenli olarak içilen kahve Alzheimer riskini azaltıyor.

1 YORUM

  1. […] “Kahvenin faydaları nelerdir?”  bunun için birçok özellik sayıyor olsam da aslında kahvenin faydaları bunlarla da sınırlı kalmıyor daha sayacak o kadar çok şey var ki ama kahvenin mucizesinin yanında kelimeler yetersiz kalıyor. Şimdi bu yazının üzerine, kendinizi mutfağa atıp ağzınızı şenlendirecek bol köpüklü muhteşem bir kahve yapabilir, büyük bir keyifle yudumlayabilirsiniz. Filtre kahve nasıl yapılır? […]